Rozhovor s rodinou Vlčkových - čtyři éčka - Energie

O 44 starostí méně – 2. část: Energie. Rozhovor s investorem.

27. 5. 2019
 
Pane inženýre, v předchozím rozhovoru jsme se věnovali 1. „éčku“ – Ekonomii z projektu rodinného domu dle stavebních zásad Wienerberger e4 domu. Stavba Vašeho rodinného domu je sledována jako vzorový dům, který by měl dalším zájemcům ozřejmit detailně výhody projektu i průběh jeho realizace.

Cílem tedy není vytvořit „modelový dům“, který by se pak nabízel, nýbrž naopak poskytnout soubor pravidel, která umožní vystavět architektonicky individuální, leč přísným normám odpovídající rodinný dům. Připomeňme, že od 1.1.2020 budou schvalovány pouze NZEBy a stavby v Pasivním standardu. S tím také souvisí druhý díl rozhovoru, který se bude věnovat tématu Energii a bude další kapitolou ve které ukrojíme ze zcela reálného koláče 44 starostí, o které je firma Wienerberger schopna ulehčit stavebníkův život.

O 44 starostí méně – 2. část: Energie

To vše jsou ale akademické předpoklady a úvahy, které je nutné potvrdit praxí. Pojďme se proto v tomto článku, jako druhém v pořadí, věnovat problematice kategorie energie.

 

Nízké účty

V tak velké nemovitosti je otázka jakou bude mít dům spotřebu energie něco, co je klíčovou otázkou při rozhodování, zda takový stavět či ne. Jak je to u Vás – budete mít nízké účty za energie?

Všichni pevně věříme, že budeme mít nízké účty za energie a v rámci možností proto děláme maximum. Opačný případ si ani nedovedu představit, resp. dovedu a už jen ta představa mne doslova děsí J. Náš přístup byl od prvopočátku takový, aby rodinný dům poskytoval komfortní bydlení všem členům naší rodiny a jeho provoz byl z dlouhodobého hlediska ufinancovatelný. Patrně každý by rád bydlel domě naplňujícím standard pasivního domu, nicméně už ne každý je ochoten a schopen tento standard financovat. Je nám jasné, že ceny energií budou v čase růst, otázkou je jak moc a jak rychle.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro stavební řešení, které bude zaručovat smysluplné energetické vlastnosti, což se musí, resp.  by se mělo, pozitivně promítnout i do nízkých účtů za energie. Naproti tomu jsme se snažili optimalizovat i vstupní náklady, které přímo ovlivňují celkové investiční náklady. V této logice jsme se rozhodli netrvat na standardu pasivního domu, který výrazným způsobem navyšuje rozpočtové náklady, ale co možná nejvíce se mu přiblížit a udržet náklady v přiměřených mezích. V tomto ohledu nám maximálně vyhovuje řešení společnosti Wienerberger, jehož tepelně-technické parametry již nyní splňují legislativní požadavky platné od roku 2020.

Symbol žárovky na bílém pozadí | Symbol of bulb on white background | Wienerberger e4 dům

Legislativní podmínky

Od 1.1.2020 se v ČR začnou uplatňovat přísnější pravidla a bude možné stavět jen NZEBy a Pasivní domy. Nevím, kdy Váš dům bude přesně dokončen, ale máte jistotu, že Váš dům bude splňovat legislativní podmínky i po roce 2020?

Tuto jistotu máme a máme ji i garantovanou společností Wienerbeger. Celý koncept projektu e4 dům je postaven tak, aby již nyní tyto legislativní požadavky, v některých ohledech možná značně přísné a striktní, splňoval. Přesné požadavky definuje směrnice EU o energetické náročnosti budov.

Stabilní teplota v domě

Neohrozí klimatické teplotní výkyvy vnitřní tepelnou pohodu vašeho bydlení v e4 domu?

Domníváme se, že ji nijak zásadně neovlivní. Měli jsme možnost nějakou dobu užívat cihlový dům vyzdívaný z keramických cihel a zateplený kontaktním zateplovacím systémem a víme, že nedochází-li v letních měsících k výraznému větrání během dne, je klima uvnitř domu velmi příjemné, a to i při značně vysokých venkovních teplotách. Z vlastní zkušenosti tedy víme, že akumulační schopnosti cihelného zdiva jsou skutečné, v důsledku čehož nedochází v zimním období k „vychladnutí“ domu a v letních měsících k jeho „přehřívání“. Tímto se vyhýbáme k investicím souvisejícími s nadměrnými náklady na technologie vytápění a chlazení.

Teplo i v zimě

No a když už jsme u toho: bude vám v zimě skutečně teplo?

Krásná otázka :). Musí být a věřím že také bude. Vlastní dům se limitně blíží pasivnímu standardu. Limitně říkám proto, že nejsme ochotni financovat plnohodnotný pasivní standard, jelikož je až příliš drahý, a jeho „přidaná hodnota“ není v rovnováze s vysokými investičními náklady. Tedy, téměř nulová spotřeby energií a vlastní akumulace cihelného obvodového zdiva zaručují vysoký tepelný komfort, a tedy i skutečné teplo, chcete-li :).

Minimalizace úniku tepla

Jsou vlastnosti cihelného zdiva skutečné takové, že zamezí, resp. minimalizují úniky tepla?

Ano a jsou garantovány společností Wienerberger. Použité zdivo má výborné tepelně izolační vlastnosti. Díky vyladěnému systému domu je docíleno nízké spotřebě energií potřebných pro provoz domu. Jedná se o konstrukci jednovrstvého zdiva bez dodatečného zateplení splňující dnes již několikrát zmiňované legislativní podmínky roku 2020. Vybrané materiály mají nevyšší tepelněizolační vlastnosti. Doporučený sortiment pro obvodové zdivo je:

  • Porotherm 44 T Profi, Profi Dryfix
  • Porotherm 38 T Profi, Profi Dryfix
  • Porotherm 44 EKO+ Profi, Profi Dryfix

Teplotně stabilní podkroví

Zaručují všechny tyto parametry, že v domě bude příjemné a zdravé vnitřní klima?

Celý rodinný dům byl projektován a je i stavěn s uplatněním přírodním materiálů v co možná nejširší míře. Primárním přírodním materiálem je pálená hlína, která navíc vyniká jedinečnými tepelně izolačními vlastnostmi. Z pálené hlíny je vyrobeno nejenom cihelné zdivo, ale i střešní krytina, čímž by měla být zajištěna absence škodlivin a dále je zajištěno zdravé vnitřní mikroklima. Jinými slovy, bydlení bez škodlivin, bez plísní a s přirozenou vlhkostí vzduchu. No prostě paráda 

Akumulace a udržení teploty

U některých typů staveb platí, že rychle zatopíte a když přestanete topit, prostor rychle vychladne. Jak je to u Vašeho projektu We4d s akumulací a udržením teploty v místnostech poté, co se přestane topit?

Akumulační vlastnosti cihelného zdiva jsem již zmínil několikrát. Nevím o žádném jiném variantním řešení, které by bylo schopné akumulace tak jako cihelné zdivo. V důsledku akumulace tepla je zajištěna tepelná pohoda celého domu, aniž by bylo nutné využívat dalších systému a tím i zvyšovat energetickou náročnost domu.

Starosti, které projekt e4 dům řeší za vás (energie)

  • Budu mít dům nízkou spotřebou energie?
  • Bude můj dům splňovat legislativní podmínky i po roce 2020?
  • Bude doma příjemně i v letní teplotách?
  • Bude mi v zimě teplo?
  • Zamezí cihelné zdivo úniku tepla?
  • Bude podkroví teplotně stabilní?
  • Bude v mém domě příjemné vnitřní klima?
  • Nevychladne dům příliš rychle, když přestanu topit?

Mohlo by vás také zajímat

Wienerberger e4 dům - firma

Bezplatná konzultace

Řešte vaše bydlení s odborníky