/Instalace elektro

Instalace elektro

28. 8. 2019

Jak jsme daleko:

Základová deska 100%
Vnější zdivo 100%
Vnitřní zdivo 100%
Stropní konstrukce 100%
Střecha 95%
Okna a dvěře 0%
Elektroinstalace 10%
Koupelna 5%
Kuchyně 5%
Podlahy 0%
Stavba celkem 43%
Fotografie po instalaci elektro vzorového e4 domu

Instalace elektro

V tomto týdnu se začaly dělat instalace elektro, tzn. krabice na zásuvky vypínače, drážkování. Vnitřní elektrické rozvody musí být přesně vymezeny a rozděleny. Minimálně na světelné, zásuvkové a pro pevně připojené spotřebiče.

Drážky a otvory pro instalační krabice se v cihelném zdivu zhotovují speciálními nástroji, například frézami se dvěma paralelními rozbrušovacími kotouči, což zamezuje vylamování vnitřních žeber dutých cihel. Svislé drážky lze vyřezávat až do šířky 35 mm, přičemž vzdálenost svislých drážek od otvorů musí být minimálně 15 cm, nejvíce však 1 drážka na metr délky stěny.

Do děrovaných cihel se vrtá bez příklepu, aby nedošlo k odlamování a štěpení částí a okrajů dalších vnitřních žeber. Dolní a horní vodorovná zóna elektro je v rozmezí od 150 do 450 mm od hotové podlahy nebo stropu. Svislé instalační zóny jsou v rozmezí od 100 do 300 mm od okna, dveří a rohu místnosti hrubé stavby. Zásuvky a vypínače se umísťují u oken a dvoukřídlých dveří po obou stranách, u jednokřídlých dveří na straně kliky.

Fotografie před instalací instalace elektro vzorového e4 domuFotografie po instalaci elektro vzorového e4 domu

Produkty

Použité produkty v této fázi stavby:

Krabice elektro

Starosti

V této fázi stavby za vás řešíme tyto starosti:

Bude můj dům splňovat požadavky platných norem?

Ano, splňuje současnou legislativu. Je předpřipraven na platnou legislativu roku 2020.

Dokážu v budoucnu napojit svůj dům na nové technologie?

Ano, bez problému. Ekologie, energetika, i ekonomika – v konceptu se počítá s nejmodernějšími postupy v těchto oblastech. Dům je předpřipraven na moderní technologie budoucnosti, parametry vyhovují již dnes kritériím, která budou platné v budoucnu.

Technické informace

Standardní rozvody elektro. Nyní se provádí drážkování a osazovaní krabic. Otvory se vykružují spec. vykružováky, rozbrusovačkami, frézami. Do cihel s vatou se nesmí sekat.

Galerie obrázků

Veškeré informace o programu Wienerberger e4 dům jsou k dispozici na www.e4dum.cz

2019-08-28T10:26:47+00:00 28. 08. 2019|

Partnerská sekce